انتشار کتاب "ورزش در طب سنتی ایران"

مبحث تندرستی از دیدگاه طب سنتی، مبحث بسیار مهمی است و حفظ صحت، هدف اصلی این مکتب طبی است. حکما برای حفظ صحت، عواملی را وضع کرده‌اند که یکی از آنها حرکت و سکون بدنی است و ورزش که حکما آن را ریاضت نامیده‌اند، مصداق بارزی از آن است.

ورزش در طب سنتی ایراناز نظر ابن سینا، ورزش اولین اصل در حفظ سلامتی به‌ویژه در افراد بالغ است.
این مجموعه، که حاصل دو سال کار شبانه روزی دکترمرضیه بیگم سیاه پوش است به شیوه پژوهشی کیفی جمع آوری، دسته‌بندی و عنوان گذاری شده است. مولف مطالب مربوط به ورزش را از هشتاد منبع عربی و فارسی طب سنتی گردآوری کرده، مفاهیم غامض را شرح داده و کتاب را به نثری ساده‌تر نوشته است.

این کتاب با بخشی به عنوان «کلام استاد» آغاز می شود که آن را محمد عبادیانی، مدرس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران نوشته است. عبادیانی در این نوشتار به تشریح انواع مواد زاید موجود در بدن و نحوه دفع طبیعی آن‌ها توسط مجاری طبیعی بدن می‌پردازد و درباره نوعی از مواد زاید که قوه دافعه بدن قادر به دفع آن‌ها از بدن نیست، می‌نویسد:«حکما برای مقابله با این مشکل، ریاضت یا طب ورزشی را توصیه کرده‌اند. معلم ثالث(شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا) در رابطه با اهمیت ورزش کلام را به درجه‌ای ارتقا داده‌اند که برای نگاهداشت تندرستی(حفظ صحت) ورزش را بر غذا و خواب_ که از عوامل ضروری حیات‌اند_ ارجح و مقدم دانسته‌اند.»

کتاب «ورزش در طب سنتی ایران» از 13 فصل با عنوان‌های مبانی، حرکت و سکون، تعریف ورزش در طب سنتی، مکانیسم عملکرد ورزش در بدن، ملاحظات قبل از ورزش، ورزش در زنان، کودکان و سالمندان، ورزش و تغذیه، معاینات قبل از ورزش، ملاحظات حین ورزش، چگونگی انجام ورزش و ماساژ ورزشی، طبقه‌بندی ورزش‌ها، انواع ورزش در طب سنتی ایران و کلیات ماساژ طب سنتی تشکیل شده است. در پایان نیز منابع فارسی و لاتین برای نگارش این اثر مکتوب به رشته تحریر درآمده‌اند.

خرید آنلاین

کتاب «ورزش در طب سنتی ایران» با شمارگان یک هزار نسخه، در 159 صفحه و به بهای 120 هزار ریال از سوی نشر نیاکان منتشر شده است.