رساله زکریای رازی درباره «درمان فوری» به چاپ مي‌رسد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، دکتر احسان مقدس درباره تاریخچه این کتاب گفت: از جمله رساله‌های مهم رازی، رساله «برء الساعه» یا «درمان فوری» است که آخرین رساله طبی وی محسوب می‌شود و در حوالی سال‌های 312 تا 313 قمری تالیف شده. رازی این رساله را به درخواست ابوالقاسم عبدالله‌بن محمدبن خاقان، وزیر المقتدر‌بالله عباسی تالیف كرده و در آن درمان سریع برخی از بیماری‌ها را شرح داده است. 

وی درباره تاریخچه این رساله افزود: این رساله قبلا توسط احمد طبیب تنكابنی، حكیم باشی دربار فتحعلی‌شاه، همراه با اضافات فراوانی ترجمه شده بود اما مترجم مذكور دخل و تصرف فراوانی در ترجمه کرده و می‌توان گفت كتابی نوساخته است. ترجمه حاضر در حقیقت نخستین ترجمه دقیق كتاب رازی است كه مترجم تلاش كرده متن عربی رازی را بدون دخل و تصرف ترجمه و به خواننده ارایه کند. 

به عقیده مقدس، هدف رازی از نگارش این كتاب، درمان فوری برخی از بیماری‌ها بوده؛ به‌گونه‌ای كه دیگر نیاز نباشد بیمار به طبیب مراجعه كند. 

مترجم کتاب «گیاهان دارویی و راز زیبایی» اضافه کرد: در كتاب «درمان فوری»، رازی به سردرد، تورم و سرخی چشم، زكام، دندان درد، بوی ناخوش دهان، خناق، بیماری صرع، خونریزی بینی، بواسیر، ناسور، زخم‌های كهنه و زخم‌های تازه و سوختگی پرداخته است. مخاطبان این كتاب می‌توانند طیف وسیعی از پزشكان، علاقه‌مندان به طب سنتی، تاریخ طب و علوم باشند. 

مقدس تاکید کرد: این كتاب برای نخستین بار است كه به‌صورت دقیق و همراه با مقدمه‌ای تحقیقی، به زبان فارسی ترجمه و منتشر می‌شود. 

«رساله درمان فوری» اثر محمدبن زكریای رازی با ترجمه احسان مقدس در روزهای آینده به بهای دو هزار و 300 تومان در قفسه کتابفروشی‌ها قرار می‌گیرد. این کتاب در 80 صفحه و در قطع رقعی از سوی انتشارات نیلوبرگ به چاپ می‌رسد.